BOGMAT HALE STALOWE

hale stalowe prawo

Hale, a prawo: kiedy pozwolenie, kiedy zgłoszenie?

Konstrukcje stalowe - co jest wymagane?

Pragnąc zostać właścicielem użytecznej, funkcjonalnej nieruchomości ozdobionej nowo postawioną halą, trzeba spełnić parę warunków. Niektóre z nich są tak oczywiste, jak chociażby: 

  • Bycie właścicielem nieruchomości, na której można przeprowadzić montaż hali stalowej.  
  • Zawarcie umowy z wykonawcą specjalizującym się w produkcji i montażu konstrukcji takich jak hale stalowe (tutaj oczywiście sugerujemy generalnego wykonawcę hal stalowych ZPHU BOGMAT z przeszło dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku). 

Inne z wymagań, a zwłaszcza prawne budzą jednak więcej wątpliwości. 

Kiedy wymagane jest zgłoszenie, a kiedy pozwolenie?

Ze zdobytych doświadczeń wiemy, że wyjątkowo często, nasi nowi Klienci zadają jedno konkretne pytanie dotyczące tematu, jakim jest budowa hali stalowej. Czy stawiając takie obiekty jak hale stalowe na swojej działce muszą posiadać ostateczne pozwolenie na budowę, czy też wystarczy samo zgłoszenie budowy hali stalowej do właściwego organu. Prawo budowlane obejmuje zarówno konstrukcje stalowe używane, jak i nowe hale stalowe, a nawet hale stalowe rolnicze.

hale stalowe- prawo budowlane

Pod którą z tych procedur klasyfikują się hale stalowe?

Odpowiedź na pytanie, czy hala stalowa wymaga posiadania pozwolenia na budowę, czy też wystarczy samo zgłoszenie, zależy od czasu, w jakim planowane jest przez nas używanie upragnionej hali stalowej.

Hale stalowe do 180 dni

W przypadku gdy kusi Cię użytkowanie hali stalowej do 180 dni i uznajesz ten okres za wystarczający do Twoich potrzeb, musisz pamiętać tylko o konieczności złożenia zamiaru rozpoczęcia budowy hali stalowej we właściwym Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Istotnym jest, że prawo wymaga, aby po upływie tego czasu hale stalowe zostały rozebrane bądź przeniesione w inne miejsce. 

Hale Stalowe dłużej niż 180 dni

Z kolei, jeżeli z hali stalowej mamy zamiar korzystać przez okres dłuższy niż 180 dni, to niestety konieczne jest, aby do właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego złożyć wniosek o pozwolenie na budowę hali stalowej.  Wskazany powyżej przypadek obejmuje hale stalowe zwane potocznie jako hale całoroczne. Należy tutaj podkreślić, że budowa hali stalowej może być rozpoczęta dopiero po uzyskaniu stosownego pozwolenia. Powyższe w praktyce obejmuje praktycznie wszystkie konstrukcje stalowe.

Zmiana zdania? Co zrobić, gdy konstrukcje stalowe używane będą ponad 180 dni, a nie wystąpiliśmy wcześniej o pozwolenie na budowę?

Co należy zrobić w momencie, gdy zgłaszamy zamiar wzniesienia hali stalowej o charakterze hali tymczasowej? W zgłoszeniu wskazaliśmy okres do 180 dni, ale sytuacja uległa zmianie z czasem. Znajdujemy się w sytuacji, gdy konieczne jest dłuższe użytkowanie hali stalowej? Wówczas wystarczy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę przed upływem 180 dni. Tak więc wzniesiona hala tymczasowa może być niejako zamieniona w halę całoroczną.

O czym jeszcze należy pamiętać ?

Warunki zabudowy

Często pierwszym krokiem, gdy buduje się hale stalowe, jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, na którym powstać ma obiekt. Konieczny jest wniosek do właściwego urzędu miasta lub gminy. We wniosku powinna zostać określona m.in. powierzchnia zabudowy, wysokość obiektu oraz jego przeznaczenie. Ponadto w formularzu należy uwzględnić techniczne warunki przyłączy mediów, czyli sposób, w jaki do obiektu dostarczana będzie woda, gaz, energia elektryczna oraz odprowadzane będą ścieki. Do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu należy dołączyć też kopię mapy zasadniczej (lub w przypadku jej braku mapy katastralnej) w skali 1:500, która posłuży do celów lokalizacyjnych. Mapa powinna obejmować zaznaczony teren inwestycji oraz obszar znajdujący się w promieniu 50 m.

hale stalowe- warunki zabudowy

Co, zrobić gdy jest plan zagospodarowania przestrzennego?

Warto pamiętać, że uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy nie będzie konieczne, jeżeli teren, na którym powstać ma hala magazynowa, objęty jest tzw. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wtedy wystarczy wystąpić do wydziału urbanistyki (lub innego wydziału urzędu miejskiego, lub starostwa powiatowego zajmującego się geodezją i katastrem) o wypis i wyrys z planu miejscowego. Dopiero po ich uzyskaniu możliwe będzie uzyskanie projektu i wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Podsumowanie — Hale Stalowe pozwolenie czy zgłoszenie?

Odpowiadając na pytanie, czy hale stalowe wymagają pozwolenia, czy zgłoszenia, trzeba stwierdzić, że co do zasady prawo wymaga pozwolenia na budowę. Jedynym wyjątkiem jest tak naprawdę hala tymczasowa do 180 dni.

 

Zainteresowanych odsyłam do w miarę przystępnego opis regulacji prawnych. Pod poniższym linkiem na stronie rządowej opisane są szczegóły procedury uzyskania pozwolenia na budowę. 

Opis procedury pozwolenie na budowę

Jeśli dalej masz wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź za pośrednictwem formularza, czy też wiadomości mailowej. Z chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości i doradzimy w temacie hal i konstrukcji stalowych.


Jeśli jesteś też zainteresowany naszą pomocą na pewno warto zajrzeć hale stalowe-cennik. Polecamy także nasz kalkulator hal stalowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o halach stalowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami.