BOGMAT HALE STALOWE

konstrukcja-stalowa-szkielet

Czym są konstrukcje stalowe i kiedy warto je wykorzystać?

Stal to materiał zarówno często używany jak i bardzo lubiany przez budowniczych oraz architektów. Powodem tego są przede wszystkim korzystne dla konstruktorów właściwości plastyczne stali oraz jej relatywnie mała waga przy jednoczesnym zachowaniu dużej wytrzymałości. W związku z tym konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np. spożywczym, lotniczym czy samochodowym. Konstrukcje stalowe stanowią szkielet dla ogromnych obiektów budowlanych, takich jak hale magazynowe, hale przemysłowe, wszelkiego rodzaju hale usługowe czy supermarkety. Wykorzystuje się je także w nowoczesnej architekturze, gdyż w połączeniu ze szkłem wyglądają bardzo atrakcyjnie i stanowią obecnie jeden z architektonicznych trendów. 

Wejdź na naszą podstronę i przekonaj się sam jak wiele budynków o różnego rodzaju przeznaczeniu firma ZPHU BOGMAT opiera na konstrukcji stalowej.

Z czego składa się konstrukcja stalowa?

Ten trwały materiał, czyli stal, to po prostu stop żelaza z węglem wraz z dodatkiem kilku innych składników. Wśród nich znajdziemy m.in. nikiel, mangan, chrom, miedź, a nawet tytan, co czyni stop odpornym na odkształcenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Obrabia się go cieplnie, wykazuje bowiem wtedy silne właściwości plastyczne. Konstrukcje stalowe to najczęściej zwykły układ prętowy, który składa się z belek, dźwigarów i słupów. Pojedyncze elementy produkowane są w wytwórniach stalowych przy pomocy specjalistycznych urządzeń oraz narzędzi. Następnie gotowe słupki i pozostałe części konstrukcji przewozi się na plac budowy, gdzie należy je połączyć w spójną całość.
spawacz konstrukcji stalowych

Zastosowanie konstrukcji stalowych

Sposobów wykorzystania konstrukcji stalowych jest mnóstwo. Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu, do budowy różnego rodzaju hal stalowych najczęściej pokrytych płytą warstwową. Konstrukcje stalowe wykorzystuje się między innymi do tworzenia magazynów, hal przemysłowych, chłodni, hal usługowych czy też ujeżdżalni. Sprawdzają się w tym świetnie, gdyż można nimi przykrywać duże rozpiętości bez konieczności używania dodatkowych podpór. Dodatkowo konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie przy budowie hurtowni, myjni, salonów oraz supermarketów. Nawet hangary lotnicze oraz obiekty sportowe, np. stadiony korzystają z tej technologii. Mogą być stałe lub tymczasowe, np. w postaci rusztowań. Obiekty mało gabarytowe, w tym balustrady czy schody, również dobrze będą wyglądać wykonane ze stali. Nie będzie dotykać ich korozja, będą także wytrzymałe na codzienną eksploatację. Konstrukcje stalowe przydają się w budowie kominów, kontenerów morskich oraz pomostów i barierek.

Zalety stosowania konstrukcji stalowych w budownictwie

Główną korzyścią płynącą z zastosowania konstrukcji stalowych w budownictwie, jest ich niska cena. W porównaniu z konstrukcjami drewnianymi i betonowymi są także bardziej odporne na upływający czas oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto posiadają niezwykłą łatwość kształtowania poszczególnych elementów, dzięki czemu można z nich zbudować praktycznie każdy, nawet najbardziej skomplikowany budynek. Ich montaż jest szybki i prosty. Czas na wzniesienie ostatecznej konstrukcji mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu dni roboczych. Konstrukcje stalowe są coraz szerzej wykorzystywane również przez architektów. W połączeniu ze szkłem tworzą nowoczesne wzornictwo przykuwające wzrok. Można z nich tworzyć budynki o nietypowych zakrzywieniach, jednocześnie o wytrzymałej i lekkiej konstrukcji. Ponadto idealnie dostosowują się one do indywidualnych potrzeb i mogą być postawione na każdym terenie. Jedyne o co należy zadbać to niezbędne pozwolenia i certyfikaty, dopuszczające je do użytku.

Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem konstrukcji stalowej w zaplanowanej przez Ciebie inwestycji – zapraszamy do kontaktu.

Warto również zajrzeć na nasz kalkulator hal stalowych, gdzie w szybki i sprawny sposób wycenimy koszt planowanej przez Ciebie inwestycji.

Interesuje Cię temat hal stalowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami.