BOGMAT HALE STALOWE

hale_stalowe_wnetrze

Hale stalowe i ich parametry techniczne

Konstrukcje, jak hale stalowe sprawdzają się w różnorakich przeznaczeniach. Nadają się do wykorzystania jako obiekty produkcyjne, magazynowe, czy logistyczne. Są obecnie coraz częściej i chętniej wykorzystywane w szeroko pojętej branży rolniczej – sprawdzają się jako magazyny dla płodów rolnych, ale i jako parki maszyn rolniczych, czy wreszcie do prowadzenia hodowli zwierząt. Hala stalowa może zostać przeznaczona na siłownię, czy na halę sportową do uprawiania koszykówki, piłki ręcznej, czy zbudowania krytych kortów tenisowych. Walory użytkowe takich hal są ogromne, ale dla inwestorów ważne są również ich parametry techniczne.

Hale stalowe – zróżnicowanie poprzez zastosowanie

Konstrukcje hal stalowych są stawianymi z prefabrykowanych elementów szkieletami, których ściany i dach obudowuje się następnie płytami warstwowymi. Gotowe ramy i profile są stalowe, a więc zachowują jej świetne własności wytrzymałościowe. To pozwala na stawianie obiektów o dużych powierzchniach i kubaturach, a przy tym bez konieczności stosowania dodatkowych podpór. W zagospodarowaniu hal stalowych panuje w związku z tym duża dowolność i rozpiętość. Hale stalowe mogą być projektowane z wykorzystaniem dla różnorodnych celów. Hala stalowa może stać się fabryką, centrum logistyczno-magazynowym, pieczarkarnią, halą targową lub sportową, a także oborą.

Oczywistym jest przy tym fakt, że w zależności od przeznaczenia hali stalowej już w fazie projektowania wymagane będą różne modyfikacje. Cechą hal stalowych jest bowiem uniwersalność, a przeznaczenie danej hali determinuje jej parametry oraz rodzaj wyposażenia dodatkowego. W każdej hali są elementy typowe dla danego rodzaju, np. boksy biurowe albo suwnice transportowe, a jednocześnie każda hala posiada wyposażenie standardowe, a więc okna i drzwi, wentylację, świetliki, czy też rynny.

Hale stalowe – najważniejsze parametry

Kluczowym parametrem zarówno dla inwestora, jak i dla projektanta są wymiary hali stalowej. Poprzez podanie przez zamawiającego halę jej pożądanej długości, szerokości oraz wysokości umożliwia się architektom obliczenie wytrzymałości danej konstrukcji. Znając wymiary hali przemysłowej oraz jej przeznaczenie można dobrać dla niej optymalne rozwiązania techniczne, a także możliwość zastosowania takiej lub innej konstrukcji. Przykładowo mogą to być konstrukcje ramowe albo kratownicowe, ale tylko konstrukcje kratownicowe nadają się do hal, dla których planuje się montaż dużej ilości różnorakich instalacji pod połacią dachową.

Szukasz hali stalowej dostosowanej do Twoich potrzeb? - Odwiedź nasz kalkulator hal!

Projektanci muszą również obliczyć wytrzymałość dachu i dostosować ją do panujących w Polsce warunków atmosferycznych. Chodzi oczywiście o opady śniegu oraz występowanie silnych wiatrów. Złe obliczenia nośności dachu pod względem istniejących opadów śniegu, skumulowane z błędami konstrukcyjnymi doprowadzają do katastrof budowlanych. O tym przekonano się już w Polsce, chociażby podczas tragedii w Katowicach, w której zginęło 65 osób. W naszym kraju mamy pięć stref śniegowych oraz trzy wiatrowe. Projektowanie hali stalowej musi pod względem wytrzymałości uwzględniać strefę kraju, na której terenie zostanie zrealizowana inwestycja. Parametry dachu, ale i ścian hali muszą być ściśle dostosowane tak do funkcjonalności, jak i wytrzymałości. Określić trzeba rodzaj dachu, czyli tego, czy ma to być dach jednospadowy, dwuspadowy, wielospadowy, czy też płaski i czym ma zostać pokryty. Lżejsze, niewymagające docieplenia hale, np. na park maszyn rolniczych mogą być pokryte cienką blachą trapezową, chociaż częściej stosowane są płyty warstwowe, posiadające warstwy termoizolacyjne. Odnośnie do boków również trzeba wybrać rodzaj obudowy ścian hali, a także wybrać dla niej kolor i sposób montażu.

Stal jest materiałem, który wprawdzie cechuje się dużą wytrzymałością, to jednak bez dodatkowej ochrony nie jest odporna na tlen. Elementy stalowe muszą otrzymać powłokę antykorozyjną i ma to również duże znaczenie w kwestii wytrzymałości konstrukcji. Hale stalowe nie są prowizorką budowlaną. To, że łatwo i szybko można takową zbudować nie oznacza, że budynek nie jest przeznaczony na lata eksploatacji.

Inne parametry hal stalowych brane pod uwagę

Dodatkowe kwestie, leżące w dużej mierze po stronie inwestora pod względem oczekiwań projektu, jest wybór bram wjazdowych, bocznych drzwi, okien, czy świetlików i rynien. Ponadto niektóre z hal będą wymagały infrastruktury dodatkowej jak ścianki działowe, wentylacja lub/i klimatyzacja, czy urządzenia pomocnicze, np. suwnice.

Warto zadbać o wysoką jakość wszystkich urządzeń pracujących w hali, ale przedtem jasno określić swoje oczekiwania wobec projektu hali. Zamówienie hali stalowej u producenta wyspecjalizowanego w tego typu konstrukcjach zapewnia jednocześnie obsługę doradczą, również w fazie projektowania.